Kupiłeś hosting, zainstalowałeś WordPress… teraz przydałoby się sprawić, żeby strona wyglądała tak jak sobie wymyśliłeś:) Na pewno już sprawdzałeś motywy dostarczone razem z WordPressem oraz pewnie próbowałeś instalować te dostępne za darmo. Szybko się też przekonałeś, że te darmowe nie są wiele warte – albo kiepsko wyglądają, albo są mocno ograniczone zachęcając do kupna wersji PRO takiego motywu. Więc zaczynasz szukać alternatyw
W pierwszej kolejności większość użytkowników szuka usług wykonania stron, co nie jest sprawą tanią (ponieważ prowadzę agencję zajumjącą się tematem to często dostaję takie zapytania). Następnie zaczynają szukać płatnych alternatyw, gdzie za 50-100$ można znaleźć pięknie wyglądające motywy… Ich problemem jest jednak to, że zazwyczaj są stworzone w taki sposób, żeby pięknie wyglądać w jednym konkretnym przypadku – takim jak na wersji demo. Jak już wrzucisz swoje materiały, to nagle się okazuje, że nic nie wygląda jak chciałeś, a elastyczność takich motywów pozostawia wiele do życzenia. Pomijam już fakt, że jak w przyszłości będziesz chciał zmienić wygląd – wszystko trzeba będzie robić od podstaw, bo zazwyczaj serwis przygotowany w jednym motywie jest niekompatybilny z innymi.
Czym jest Divi?
Divi to nie jest motyw sam w sobie. Divi to system, który umożliwia albo zbudowanie serwisu od podstaw wg własnego pomysłu, albo pozwala wykorzystać (również darmowe) layouty bardzo wysokiej jakości, żeby stworzyć stronę dokładnie taką jaką chcesz… i to bez umiejętności programowania. Samo używanie Divi przypomina raczej budowanie z klocków.
Co jest również ważne – w przeciwieństwie do innych motywów – Divi ma polskojęzyczny interfejs – dzięki temu nawet nie znając języka angielskiego – łatwo osiągniesz efekty jakich oczekujesz.
Skąd wziąć Divi?
Niestety – jak wszystko co dobre – Divi jest płatne. Jednak jest to inwestycja, która wielokrotnie się zwraca. Przede wszystkim poza samym motywem dostajesz również gotowy system do tworzenia portali (również oparty o Divi) oraz kilka wysokiej jakości pluginów, które zwiększą możliwości twojego serwisu. Co więcej – możesz go używać na dowolnej ilości stron… jak również sprzedawać strony, które stworzyłeś w Divi dla innych. Więc jak raz się nauczysz na swoim serwisie – możesz z tego zrobić narzędzie do generowania dochodu:)
Jak wygląda proces zakupu Divi?
Mimo, że samo Divi jest dostępne po polsku (automatycznie włącza się wersja polska jak masz zainstalowanego WordPressa po polsku), to niestety strona zakupowa jest po angielsku. Jeśli masz problemy z tym językiem – poniżej przewodnik krok po kroku:
- Wchodzisz na stronę ElegantThemes – twórcy i jedynego dostawcy Divi na rynku – Kliknij tutaj aby przejść do strony.
- Zobaczysz stronę główną serwisu Elegant Themes. W prawym górnym rogu masz przycisk „Join to download„. Kliknij w niego.
- Zobaczysz ekran z opcjami do wyboru. Wersja tańsza daje dostęp do Divi oraz wszystkich innych produktów na rok. Opcja droższa to dożywotni dostęp. Klikasz na „Sign up today„.
- Po wybraniu dowolnej wersji – w następnym kroku przechodzisz do uzupełnienia danych płatniczych. Płatność jest za pomocą karty kredytowej (może być również debetowa z Twojego banku) lub konta PayPal.
- Username – nazwa za pomocą której będziesz się logował aby pobrać pliki
- Email – twój adres email – potrzebny do spraw administracyjnych typu odzyskanie konta jak zapominisz hasła
- Password – Twoje hasło do serwisu
- Confirm Password – żeby mieć pewność, że się nie pomylisz – tutaj wpisz swoje hasło ponownie.
- First name / Last name – imię / Nazwisko – potrzebne do wystawienia rachunku
- Country of residence – kraj, w którym mieszkasz. Jak wybierzesz Polskę – pojawi się opcjonalne pole do wpisania numeru NIP ( Vat number). Jeśli masz NIP europejski – nie będziesz musiał płacić VATu)
- Poniżej wybranej formy płatności masz chechboxy do zaznaczenia. Pierwszy jest obowiązkowy (że zgadzasz się ma warunki użytkowania). Drugi opcjonalny – do otrzymywania wiadomości od Elegant Themes
- Jak już wypełnisz – klikasz na „Complete Registration„. Płatność się procesuje i po chwili możesz się zalogować w serwisie i pobrać Divi.
Jak pobrać i zainstalować Divi?
Jak już kupiłeś Divi – dostałeś na adres email potwierdzenie wraz z linkiem do serwisu. Oczywiście możesz również sam wejść na stronę ElegantThemes i się zalogować klikając w „Login”. W formularzu wpisujesz dane, które podałeś przy kupowaniu Divi.
Po zalogowaniu się automatycznie zostaniesz przekierowany do strony umożliwiającej pobieranie zasobów. Kliknięcie w „Download” spowoduje pobranie plików na Twój dysk.
Po pobraniu pliku – musisz wejsć do swojego Kokpitu WordPress i wybrać z lewego menu Wygląd -> Motywy. Klikasz „Dodaj nowy” a następnie „Wyślij moryw na serwer„. Tam wybierasz plik zip z pobranym Divi i klikasz „Zainstaluj teraz„. Czekasz chwilę aż pliki się zainstalują po czym klikasz „Aktywuj„.
Motyw się zainstalował i możesz już go używać. Ostatnie co zostało to włączyć możliwość aktualizacji.
Aby to zrobić musisz jeszcze raz na chwilę wrócić do strony ElegantThemes – w swoim koncie przejść do sekcji Account -> Your Api Key. Skopiuj ciąg znaków dostępny pod nagłówkiem Manage Api Keys. To są klucze umożliwiające automatyczną aktualizację. Możesz ich używać wielokrotnie na swoich stronach, jak również tworzyć osobne np. dla Twoich Klientów.
Skopiowany Klucz umieszczasz w swoim WordPressie w zakładce Divi -> Opcje szablonów graficznych -> Updates.
Gdzie Nazwa Użytkownik – to nazwa za pomocą której się logujesz w Elegant Themes, natomiast Klucz API to ciąg znaków jakie skopiowałeś z serwisu. Po uzupełnieniu danych kliknij „Zapisz”. Wszystko gotowe:)
Przycisk „Rollback to previous version” służy do tego, że w razie czego, jakby jakaś aktualizacja Divi coś zepsuła w Twojej stronie to masz możliwość przywrócić stan sprzed zmian.
Pytania i odpowiedzi
No dobrze – ale ile to kosztuje?
Aktualnie (marzec 2019) koszt Divi to 89$ rocznie lub 249$ na całe życie. W cenę są wliczone wszelkie aktualizacje oraz pomoc techniczna twórców (pomoc anglojęzyczna)… jeśli zdecydowałeś się na roczną wersję i nie będziesz jej przedłużał – Divi dalej będzie działał na Twoich serwisach. Jedynie nie będzie otrzymywał aktualizacji.
Co dostanę po zakupie Divi?
Tak jak pisałem wcześniej – kupno Divi to nie sam motyw, ale również wiele dodatków. Kupując Divi dostaniesz również:
- Motyw Extra – To pochodny motyw do Divi. Umożliwia stworzenie w prosty sposób (za pomocą tego samego buildera) zaawansowanego portalu czy bloga z miejscami na reklamę i wzornikami typów stron etc.
- Builder Divi – jeśli masz już stronę, gdzie jesteś zadowolony z wyglądu, ale chciałbyś móc tworzyć podstrony i posty za pomocą Divi – możesz zainstalować sam builder.
- Plugin Bloom – to jest wtyczka umożliwiająca tworzenie wszelkiego rodzaju popupów np. z możliwością zapisu do newslettera z różnymi opcjami wywoływania (np. po czasie, po przewinięciu strony itp.)
- Plugin Monarch – wtyczka umożliwiająca dodanie w atrakcyjny sposób belek pozwalających na udostępnianie Twoich treści i stron w mediach społecznościowych oraz zachęcających do zapisu do Twoich funpage’y
- Kilkadziesiąt motywów oraz pluginów – Zanim powstało Divi – ElegantThemes tworzył komercyjne wtyczki i motywy. Kupując Divi otrzymujesz dostęp do wszystkich rzeczy jakie kiedykolwiek stworzyli.
Znalazłem na torencie wersję darmową. Czy będzie działać?
Trzeba pamiętać, że Divi jak każde oprogramowanie jest chronione prawami autorskimi. Co prawda zapisy licencyjne motywów WordPress powodują, że motyw z niepewnego źródła może się wydawać legalny, ale pamiętaj o jednym – nigdy nie ma nic za darmo. W większości przypadków motywy udostępniane np. na torrentach czy w innych źródłach niż oficjalne zostały zmodyfikowane przez osoby udostępniające je. Dzięki instalacji takiego motywu na swoim serwerze bardzo często dajesz dostęp do swoich danych oraz do możliwości używania Twojego serwisu np. do wysyłania spamu.
Dodatkowo – nielegalnie zainstalowane Divi nie będzie aktualizowane. Co za tym idzie nie będzie dostawać np. łatek bezpieczeństwa, czy wsparcia do nowszych wersji WordPress.
Dzień dobry,
Bardzo pomocny artykuł, ale proszę nie zwracać się do nas jedynie w rodzaju męskim. Kobiety też tworzą strony 🙂
pozdrawiam
Słuszna uwaga:) Przepraszam z ten nietakt. Niestety w przeciwieństwie do języka angielskiego u nas w każdym przypadku trzeba by używać podwójnego rodzaju – co na dłuższą metę nie jest wygodne ani przy pisaniu, ani przy czytaniu:) WIęc na jakiś rodzaj trzeba się zdecydować – i tu pomaga analityka google… Mimo, że coraz więcej kobiet tworzy strony – na moją stronę trafia ich niewiele – niespełna 10% ogółu użytkowników.
Kupiłem Divi i bardzo polecam. Jest super