Evernote – Twój zapasowy mózg

utworzone przez 9 kwi 2018Narzędzia0 komentarzy

Jeśli choć trochę interesujesz się produktywnością – nazwa Evernote pewnie nie raz „obiła Ci się o uszy”. Trudno się dziwić. Jeśli myślimy o narzędziu do organizowania notatek, zakładek i pomysłów – w sumie aplikacja ta nie ma sobie równych. Od lat jest liderem rynku i mimo dużej konkurencji… dalej nim pozostaje.

Jest dużo narzędzi robiących to samo. Często taniej (chociaż tutaj również mamy plan darmowy)… niemniej chyba nie ma żadnej aplikacji posiadającej wszystkie te funkcjonalności w jednym miejscu.

Oczywiście podstawą programu jest możliwość robienia wszelkiego rodzaju notatek. Zarówno pisanych, zdjęć, nagrań audio itp. jak również łączenia tych mediów w jedno. Treści te możesz tagować, umieszczać w notatnikach oraz udostępniać (zarówno do odczytu jak i edycji). Jednak te funkcjonalności zawiera większość tego typu programów.

Co wyróżnia Evernote na tle konkurencji?

 1. Przede wszystkim obsługa plików pdf. Do Evernote można wrzucać pliki PDF, robić adnotacje, tagi itp. Co więcej w plikach tych można wyszukiwać treść – nie tylko w nazwie, ale również (a może przede wszystkim) w zawartości plików. Jeśli traktować Evernote jako magazyn dokumentów – nie będzie już nigdy problemu ze znalezieniem tego co szukamy.
 2. Jak już jesteśmy przy szukaniu w zawartości plików pdf – Evernote posiada również bardzo wydajny mechanizm OCR (odczytywanie treści z grafiki). Dzięki temu wyszukiwanie tekstowe działa również na zdjęciach jak i np. na skanach odręcznych notatek.
 3. Magazyn zakładek – aplikacja integruje się z przeglądarkami internetowymi. Dzięki temu można zapisywać w niej zakładki do stron, zawartość stron jako artykuły (z wyczyszczeniem zbędnych elementów strony), strony jako pliki pdf, itp.
 4. Jeśli na to pozwolisz – Evernote będzie skanował Twoje wyszukiwania w Google i obok wyników będzie prezentował korespondujące notatki z Twoich zasobów.
 5. Dzięki swoim algorytmom – za każdym razem jak stworzysz jakąś treść (lub ją dodasz) – aplikacja zasugeruje Ci rzeczy z podobnym kontekstem.
 6. Za pomocą wbudowanych narzędzi możesz od reki przekształcić notatkę (lub ich grupę) w pełnoekranową prezentację. Doskonale się sprawdza w trakcie burzy mózgów.
 7. Wbudowany komunikator – w opcji dla zespoły – możesz go używać zarówno jako firmową wikipedię, jak i komunikować się (i wspólnie pracować) z członkami zespołu.
 8. Przypomnienia, todolisty itp. – wszystkie tego typu zadania możesz powierzyć Evernote.

Podsumowując – jeśli chcesz odciążyć swój mózg, aby nie musieć pamiętać o wszystkim, zbierasz dużo materiałów, czy po prostu chcesz mieć jedno miejsce w którym możesz zrobić większość prac koncepcyjno – biurowych – Evernote jest dla Ciebie.

 • Posiada darmowy abonament (ograniczona funkcjonalność)
 • Ceny od 11 zł miesięcznie za pełną funkcjonalność
 • Polska wersja językowa
Paweł Szynkiewicz

Paweł Szynkiewicz

Projektant UX/UI

Mam ponad 20 lat doświadczenia jako projektant UX/UI. W ciągu dnia jestem Ekspertem d/s UX w Centralnym Ośrodku Informatyki oraz kierownikiem jednego z zespołów projektowania. Po godzinach zajmuję się własnymi projektami pobocznymi, które z czasem będę tu prezentował i omawiał.
Przydał Ci się powyższy wpis? Postaw mi kawę - będzie mi bardzo miło 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This