Paweł Szynkiewicz – Blog

Dobrze, szybko, tanio…

Wprowadzenie

Paweł Szynkiewicz

Paweł Szynkiewicz

Jestem projektantem z 20-letnim doświadczeniem komercyjnym. Od kilku lat właścicielem SOFF Studio Kreatywne, gdzie staramy się pomagać naszym Klientom realizować ich cele biznesowe.


OSTATNIE ARTYKUŁY

Dlaczego nie dostaniesz tej roboty? 20th June, 2018

Hello world 19th June, 2018

Biznes

Dobrze, szybko, tanio…

Opublikowano .

Tytułowa zależność jest czymś, czego oczekuje większość Klientów – niezależnie od branży – jeśli chcą zamówić jakąś usługę, to wiadomo, że chcieliby aby była wykonana jak najszybciej, jak najtaniej… no i oczywiście jak najlepiej. Niestety w większości przypadków zapominają, że z tego zestawu można wybrać tylko dwie opcje na raz. I  te dwie opcje zawsze wykluczają trzecią. Wydaje się to logiczne, ale widać – nie dla każdego.
Poniżej dokładne wytłumaczenie na przykładach z branży kreatywnej, dlaczego tak to działa:

Szybko i tanio… nie będzie dobrze.

Jeśli potrzebujesz np. Strony internetowej wykonanej szybko i tanio – musisz się pogodzić z tym, że nie będzie wykonana dobrze. Czasami nagła okazja do zrobienia jakiegoś interesu, czy spotkanie z kluczowym kontrahentem powoduje, że przychodzi Klient z potrzebą „na wczoraj”. W takim przypadku większość agencji czy freelancerów proponuje wykorzystanie projektu „z odzysku” – takiego, który został odrzucony z różnych powodów przez innego Klienta, względnie użycie gotowego, kupnego szablonu i dostosowanie go do potrzeb (nawet jeśli skutkuje to obcięciem części funkcjonalności lub efektów). Z punktu widzenia zamawiającego są to najlepsze możliwe opcje. Wiesz, że projekt będzie działał, bo włożono w niego już wcześniej dużo pracy. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że w zadanym czasie i budżecie cudów nie możesz się spodziewać. Projekt nie będzie wyjątkowy i „jedyny taki”… Ale na pewno będziesz miał coś, co będziesz mógł pokazać światu i nie bać się, że się rozsypie w najmniej spodziewanym momencie.
Gorzej, jeśli wymagasz czegoś całkowicie nowego i robionego od podstaw – tutaj nie ma szansy – to się nie uda. Niestety – żeby zrobić coś dobrze trzeba nad tym spędzić odpowiednią ilość czasu…. Jeśli tego czasu nie ma – trzeba iść na skróty. Większość poważnych agencji/freelancerów nie weźmie takiego projektu, bo po prostu w pewnym momencie to się zemści. Ci, którzy wezmą projekt i tak będą prawdopodobnie korzystać z gotowców nie informując Ciebie o tym, względnie projekt zostanie wdrożony w taki sposób, że jakakolwiek zmiana w kodzie będzie ryzykowała całkowitym rozsypaniem strony…. I możesz mieć 100% pewności – zdarzy się to na spotkaniu z kontrahentem;)

Szybko i dobrze – nie będzie tanio.

To jest druga strona wcześniejszych przypadków. Załóżmy, że przychodzi Klient i mówi: „Trzeba zaprojektować i postawić stronę, która będzie miała odpowiedni „efekt WOW”. Niestety mam na to tylko 3 tygodnie”… W takim przypadku większość poważnych agencji/freelancerów zacznie kalkulować, czy warto w ogóle rozpoczynać temat. Ale załóżmy, że chcą to zrobić. Jako zamawiający musisz się liczyć z dwoma rzeczami:
Nie będziesz miał czasu na wybrzydzanie i marudzenie…. Po prostu – czym więcej uwag, tym dłuższy proces. Mimo posiadanych umiejętności i zasobów – może się okazać, że sam uśmierciłeś projekt. Uwierz mi – chcesz szybko i dobrze – zdaj się na agencję. Oni mają doświadczenie, na co dzień siedzą w temacie i wiedzą co zrobić, żeby Twoi Klienci byli zachwyceni. Nie przeszkadzaj w tym a dostaniesz coś na prawdę wyjątkowego w śmiesznie krótkim czasie.
Pamiętaj – jeśli agencja/freelancer wzięli się za projekt z bardzo krótkim terminem – prawdopodobnie zapłacisz 2 – 3 krotność standardowej stawki. Jest to spowodowane bardzo prostą zależnością… Dobry efekt wymaga odpowiedniej ilości rąk do pracy. Przesunięcie większości/całej ekipy do obsługi Twojego projektu może skutkować opóźnieniem innego projektu, czy siedzeniem pracowników „po godzinach”… A coś takiego wymaga gratyfikacji.

Dobrze i tanio – nie będzie szybko.

Masz pomysł i czas… nie masz zbyt wielkiego budżetu. To też może się udać. Pogadaj szczerze z agencją/freelancerem. Jeśli twój pomysł jest tego wart – wielu z nich chętnie podłubie temat w wolniejszych chwilach… Chcesz mieć coś wyjątkowego i dopieszczonego – poczekaj. Projekty robione dla przyjemności, bez presji czasu zazwyczaj wychodzą najlepiej.

Mam nadzieję, że udało mi się wytłumaczyć odwieczny problem zależności cena – jakość – czas w usługach. Pamiętaj, jeśli będziesz traktował usługodawcę jak partnera w interesach i będziesz logicznie podchodził do przedstawianych argumentów – efekty jego pracy zaskoczą Cię.
Natomiast jeśli liczysz na to, że znalazłeś jelenia do wykonania zlecenia dla Ciebie – nie zdziw się jak dostaniesz to za co zapłaciłeś 🙂

Paweł Szynkiewicz

Paweł Szynkiewicz

https://soff.pl

Jestem projektantem z 20-letnim doświadczeniem komercyjnym. Od kilku lat właścicielem SOFF Studio Kreatywne, gdzie staramy się pomagać naszym Klientom realizować ich cele biznesowe.

Nie ma komentarzy.
Zobacz komentarze (0) ...
Nawigacja