Jak przedstawić swój pomysł na startup?

utworzone przez 29 kwi 2021Porady0 komentarzy

Kiedy już masz wyklarowany pomysł na startup – czas go przedstawić szerszej publiczności. Czy to współpracownikom, czy inwestorom… a może od razu Klientom? W każdym z tych przypadków czym więcej pokażesz – tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. Wedle maksymy – „obraz jest wart więcej niż 1000 słów” – lepiej przedstawić wizualizacje, a czasami wręcz działający prototyp. Ale jak to zrobić jeśli nie dysponujesz umiejętnościami, żeby wszystko zrobić samemu od podstaw? Nic straconego – z pomocą przychodzą narzędzia, które wybraliśmy specjalnie dla Ciebie.

Prototyp

Prototyp nie jest czymś, co można pokazać Klientom i na tym od razu zarabiać. Natomiast jest niezbędny, jeśli chcesz pokazać jak będzie działać i mniej więcej wyglądać twoja aplikacja/strona/saas … Taki prototyp pomoże Ci przede wszystkim zweryfikować Twoje wstępne założenia dotyczące pomysłu. Może się okazać, że pierwotnie zaplanowany proces będzie zbyt skomplikowany i trzeba będzie go zmodyfikować… A w ten sposób możesz to zrobić dużo taniej, niż opierać się tylko na pisanym briefie, który przekażesz programistom. Dlatego szczerze polecamy – zacznij od prototypowania. Oszczędzisz mase nerwów, frustracji i… pieniędzy.

Just in mind

Pierwszym narzędziem wartym uwagi jest Just in mind – potężna aplikacja pozwalająca zrobić zarówno proste makiety, jak i interaktywne prototypy. Pozwala w prosty sposób zrobić zarówno wersje desktopowe jaki i mobilne.

Marvel

Marvel jest zasadniczo podobnym oprogramowaniem jak powyższe, ale działającym całkowicie online. Możesz przygotować działający prototyp oraz dyskutować o nim z innymi.

Balsamiq

Nie zawsze potrzebujesz lub chcesz robić szczegółowego prototypu. Czasami wystarczy Ci prosta makieta. Tutaj standardem od lat jest Balsamiq – chyba najprostszy i najszybszy program do tworzenia schematycznych makiet nawet bardzo skomplikowanych projektów. Korzystając z „gotowców” składasz makietę jak z klocków.

MVP

MVP czyli Minimum Viable Product to przedstawienie pomysłu na startup w taki sposób, żeby już mógł przynieść korzyść potencjalnemu Klientowi. To jest bardziej wymagający sposób przedstawienia swojej idei, ale może już na tym etapie pozwolić Ci zarabiać. Oczywiście – najlepiej jak MVP zaczyna już zaspokajać potrzeby Klientów – ale w większości przypadków wymaga to już większych nakładów pracy… a często też pieniędzy. W przypadku bardziej skomplikowanych projektów wymagane będzie stworzenie tego przez programistów. Natomiast nie zawsze tak musi być.

Bubble.io

Żeby stworzyć aplikację online nie potrzebujesz wiedzy programistycznej. Na początku możesz skorzystać z Bubble.io – platformy umożliwiającej stworzenie aplikacji bez napisania nawet linijki kodu. Wymaga to sporo samozaparcia – ale jest możliwe. Najważniejsze jest to, że taka aplikacja może już działać na bazach danych, mieć skomplikowane algorytmy i spełniać swoje zadanie. Niestety – nie będziesz mógł jej zainstalować na własnym serwerze – ale w płatnych planach masz możliwość podpięcia swojej domeny bez potrzeby zajmowania się infrastrukturą. Jest to świetne rozwiązanie aby sprawdzić, czy pomysł na startup naprawdę jest wart inwestycji i czy ludzie z niego korzystają. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z takiego rozwiązania korzystać nawet przez dłuższy czas, kiedy docelowa aplikacja będzie pisana już przez profesjonalny zespół.

Oczywiście nie zawsze potrzebujesz od razu działającej aplikacji… czasem potrzebujesz po prostu strony internetowej, która poinformuje potencjalnych Klientów o tym, czego mogą się spodziewać od Twojego startupu. W tym przypadku godne polecenia są dwa rozwiązania:

WordPress + Divi

Zawsze będziesz potrzebował strony internetowej. A najlepiej mieć ją u siebie – korzystając ze swojego hostingu i posiadając możliwość pełnej edycji zawartości. Taka strona może ewoluować od prostego landingpage do kompletnego serwisu, który docelowo będzie Twoim narzędziem marketingowym. Najlepszym rozwiązaniem dla osób nie potrafiących programować jest duet WordPress + Divi. Sam WordPress możesz zainstalować w panelu hostingowym lub ręcznie z oficjalnego repozytorium. Natomiast po dodaniu do niego Divi zyskujesz narzędzie, za pomocą którego z „klocków” układasz działającą stronę. Możesz również korzystać z setek dołączonych do Divi szablonów.

Webflow

Jeśli nie chcesz zajmować się hostingiem i sptawami technicznymi – skorzystaj z Webflow – dzięki niemu możesz stworzyć świetne serwisy internetowe na takiej samej zasadzie jak w Divi – zajmujesz się samym contentem nie myśląc o sprawach technicznych.

Mamy nadzieję, że powyższy przegląd pozwoli Ci zbudować coś niesamowitego co zadziwi świat:) Powodzenia!

Paweł Szynkiewicz

Paweł Szynkiewicz

Projektant UX/UI

Mam ponad 20 lat doświadczenia jako projektant UX/UI. W ciągu dnia jestem Ekspertem d/s UX w Centralnym Ośrodku Informatyki oraz kierownikiem jednego z zespołów projektowania. Po godzinach zajmuję się własnymi projektami pobocznymi, które z czasem będę tu prezentował i omawiał.
Przydał Ci się powyższy wpis? Postaw mi kawę - będzie mi bardzo miło 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This