Narzędzia do zbierania pomysłów

utworzone przez 8 lut 2021Artykuły, Porady0 komentarzy

Kiedy zaczynasz kreować swój pomysł na biznes – koncepcje co chwila się rodzą i każda wydaje się lepsza niż poprzednia. Część jest nowymi pomysłami, część sposobem rozwinięcia poprzednich… W ten sposób potrafimy przejść od ogólnej wizji do szczegółowego planu. Niestety -nawet sobie nie zdajemy sprawy ile tych idei przepada bezpowrotnie – po prostu o nich zapominamy. Koniecznym wydaje się ich notowanie. Jednak w pewnym momencie kartki z notatkami się gubią… poza tym sama koncepcja nie jest nic warta – trzeba ją zwalidować. Czasem wystarczy pokazać ją komuś innemu… ale dużo lepszy efekt daje kolaboracja. Dzięki współpracy z innymi jesteśmy w stanie rozwinąć nasze pomysły do czegoś co w przyszłości przyniesie korzyści. No i przede wszystkim pozwoli zakopać te koncepcje, które tylko nam wydają się dobre – zanim przeznaczymy na nie dużo czasu i pieniędzy.

Evernote

Pierwszym narzędziem, które przychodzi do głowy jest Evernote. Kombajn do tworzenia i zarządzania notatkami. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to tylko notatki. Niemniej pozwalają przede wszystkim na wspólną pracę, komentarze czy nawet prezentację w formie slajdów jako prostego pitchdecka. Możliwości wyszukiwania oraz łączenia kontekstowego z innymi notatkami pozawalają na zapanowanie nad chaosem informacji.

Notion

Notion ostatnio zdobywa ogromną popularność. Zasadniczo jest zbliżony funkcjonalnością do Evernote, natomiast ma trochę inną filozofię działania. Również pozwala robić notatki współdzielone, ale nie posiada tak zaawansowanego algorytmu przeszukiwania i łączenia danych. Nie posiada również systemu prezentacji slajdów. Natomiast jego zaletą jest to, że można wszystko prezentować w bardziej wizualny sposób oraz pozwala na tworzenie prostych baz danych – dzięki temu można działać bardziej technicznie.

Germ.io

Tak jak poprzednie propozycje były narzędziami mogącymi służyć do różnych celów – tak Germ.io służy tylko i wyłącznie jednemu celowi – zmianie pomysłów w działania. Nie znajdziesz tutaj miejsca na swobodne notatki – tutaj liczy się tylko pomysł, gdzie Twoi współpracownicy będą mogli rozwijać go rzucając kolejne koncepcje. Dzięki temu narzędziu nie tylko zarysujesz ogólną ideę, ale również zaplanujesz (a raczej zaplanujecie) kolejne kroki – od wewnętrznego wdrożenia po zadania social media aby informować innych o waszych postępach.

Javelin

Tak naprawdę to nie jest jeszcze gotowy produkt – można powiedzieć, że to narzędzie samo w sobie jest startupem. Javelin pozwala Ci na kompleksową obsługę twojego pomysłu – od wstępnej idei przez identyfikację potrzeb potencjalnych Klientów i walidację gotowego produktu po dopasowanie samej koncepcji do rynku. W sumie warto dać szansę, jeśli Twoja koncepcja to już coś więcej niż luźne notatki na luźnych karteczkach:)

Podsumowując – nie trzymaj swoich pomysłów tylko dla siebie. Czym prędzej wyjdziesz z nimi na świat – tym lepiej dla Ciebie. Twój pomysł ma szansę na realizację tylko i wyłącznie jeśli się nim podzielisz z szeroką publicznością. W innym przypadku pozostanie tylko mrzonką i marzeniami.

Paweł Szynkiewicz

Paweł Szynkiewicz

Projektant UX/UI

Mam ponad 20 lat doświadczenia jako projektant UX/UI. W ciągu dnia jestem Ekspertem d/s UX w Centralnym Ośrodku Informatyki oraz kierownikiem jednego z zespołów projektowania. Po godzinach zajmuję się własnymi projektami pobocznymi, które z czasem będę tu prezentował i omawiał.
Przydał Ci się powyższy wpis? Postaw mi kawę - będzie mi bardzo miło 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This