Wady i zalety gotowych motywów WordPress

utworzone przez 5 mar 2019Porady2 Komentarze

Kiedy właściciel firmy planuje uruchomić nowa stronę internetową to zazwyczaj robi rozpoznanie na rynku. Najpierw dostaje wyceny od różnych agencji i freelancerów (często wręcz studentów, którzy za pół darmo proponują wykonanie serwisów) – co może od razu powodować zdziwienie… Okazuje się, że w jednym miejscu usłyszy kilkaset złotych… W innym kilkadziesiąt tysięcy. Często z tego powodu szuka alternatyw. Temat wyceny serwisów będziemy poruszać w przyszłości. Teraz natomiast skoncentrujemy się na innej możliwości.
Zazwyczaj alternatywą tą jest postawienie serwisu samodzielnie na WordPress. Tu pojawia się koncepcja gotowych motywów, które teoretycznie wystarczy zainstalować, uruchomić i już można uzupełniać treści. Wiadomo – sam WordPress jest potężnym narzędziem, które mimo to jest darmowe. Z tego względu można znaleźć bardzo dużą bazę gotowców do wykorzystania w tym CMS. Motywy te (często nazywane błędnie szablonami) możemy podzielić na dwa typy – darmowe i płatne.

Darmowe motywy do WordPress

Jest ich ogromną ilość. Wystarczy wejść na stronę wordpress.org i można już przebierać. Niestety – jak w większości przypadków – największą wadą darmowych jest to, że… Są one darmowe. Często pisane przez pasjonatów, jeszcze częściej przez osoby aktualnie uczące się programowania. Zazwyczaj nie posiadają żadnego wsparcia technicznego. Jak napotkasz problem – zostaniesz z nim sam. Nie masz również żadnej gwarancji, że będą wspierane przez kolejne wersje WordPressa – co może oznaczać, że Twoja ciężko przygotowana strona w którą włożyłeś masę pracy – pewnego dnia po prostu przestanie działać.
No dobrze – ale w bazie darmowych motywów jest też dużo takich pisanych przez firmy, które wyglądają bardzo profesjonalnie i mają dużo możliwości.
Zgadza się – takie też znajdziesz. Ale jak się domyślasz – z czegoś te firmy muszą żyć. Praktycznie wszystkie szablony udostępnione za darmo przez firmy albo nie mają już wsparcia (bo były pisane kiedy programiści się uczyli)… Albo są forma reklamy zachęcajacą do kupienia wersji komercyjnej motywu (wtedy ten darmowy ma bardzo okrojoną funkcjonalność oraz… brak wsparcia). W ten sposób płynnie przechodzimy do komercyjnych motywów.

Płatne motywy WordPress

W internecie znajdziecie bardzo dużą ilość płatnych motywów do WordPressa. Za 200-300 zł jesteś w stanie kupić dobrze wyglądającą skórkę, na której będziesz mógł postawić swój serwis. Brzmi nieźle? Patrząc na wersję demo serwisu opartego o tą skórkę widzisz efekt, którego Twoja konkurencja być może nie osiągnie nawet za kilka lat. Aż żal nie skorzystać…
Cóż – faktycznie – jest wiele takich motywów, na których można zbudować ładne serwisy. Niestety – większość twórców „zapomina” wspomnieć, że to co pokazują jest właśnie wersją demo, skrojoną tylko w jednym celu… Wiec owszem – dostaniesz gotowy „silnik” pozwalający osiągnąć podobny efekt, ale… Bez treści, profesjonalnie przygotowanych grafik i zdjęć – Twój serwis nie będzie wyglądał nawet w 10% tak dobrze.
Dodatkowym problemem jest to, że kupujesz motyw, ale wtyczki i ich aktualizację dostajesz tylko w ograniczonym zakresie.. Tzn. Aktualizację dostaniesz wtedy, kiedy Twórca doda zaktualizowaną wersję do paczki z motywem. Co niestety nie jest zbyt częste.
Oczywiście to nie koniec kłopotów – nawet mając instrukcję instalacji – szybko może się okazać, że bez wiedzy programistycznej po prostu nie będziesz w stanie sam uruchomić strony… nagle się okazuje, że w wersji demo, którą oglądałeś – autor używał dodatkowych skryptów, hacków CSS itp. Oczywiście – możesz się dopytywać na supporcie „jak to zrobić?”. Zazwyczaj nawet po kilku dniach otrzymasz odpowiedź, ale… to nie jest zbyt komfortowa sytuacja.

Czy to oznacza, że gotowe motywy są złe?

Oczywiście, że nie. Dobry motyw w sprawnych rękach może znacznie przyśpieszyć wdrożenie strony i dać zadziwiające efekty.
Przede wszystkim nie należy szukać gotowych produktów, których zastosowanie zaowocuje jednym, konkretnym efektem. Takie motywy są bardzo mało elastyczne i będziesz więźniem konkretnych ograniczeń.
Z drugiej strony kombajny mające tysiące możliwości też nie są najlepszym rozwiązaniem – zazwyczaj są po prostu produktami skonstruowanymi tylko po to, żeby zwiększyć potencjalną grupę docelową Klientów. Przy instalacji wymagają doinstalowania kilkunastu pluginów (z których prawdopodobnie nigdy nie skorzystasz), co spowoduje znaczne spowolnienie działania serwisu… i potencjalne problemy z bezpieczeństwem i aktualizacjami.
Aby wybrać dobry motyw – na prawdę trzeba się napracować:)
  • Przede wszystkim szukaj takich rozwiązań, które są elastyczne. Zazwyczaj twórcy pokazują w swoich wersjach demo możliwości customizacji. Jeśli wszystkie wersje jakie prezentują wyglądają w sumie tak samo – nie ma co kupować. Przyszła edycja, czy dodanie jakichkolwiek funkcjonalności będzie męką.
  • Poszukaj w swoim otoczeniu kogoś, kto ma pojęcie o programowaniu lub kogoś kto tworzy strony. Niech zerknie (nawet za małą opłatą) i pomoże Ci wybrać. Zazwyczaj taka osoba może przeanalizować mniej więcej kod strony jaki jest tworzony i będzie w stanie powiedzieć CI czy jest to coś warte.
  • Kolejną możliwością jest zlecenie postawienia serwisu w oparciu o motyw freelancerowi lub małej agencji. Zazwyczaj nie będzie z tym problemu. Opiszesz co potrzebujesz, jak sobie wyobrażasz końcowy efekt… a resztą zajmą się oni. Oczywiście – będzie to kosztowało sporo więcej niż sam motyw, ale będziesz miał pewność, że jest dobrze zrobione (jeśli skorzystałeś z usług dobrego, a nie taniego fachowca)… i sam proces tworzenia będzie o wiele krótszy niż tworzenie i projektowanie serwisu od zera (z doświadczenia – czas postawienia całego serwisu w oparciu o motyw łącznie ze znalezieniem odpowiedniego rozwiązania zajmuje 1-2 tygodni)

Kiedy warto korzystać z gotowych motywów?

Jeśli dopiero zaczynasz i chcesz przetestować pomysł na biznes, lub chcesz postawić proste MVP z prezentacją produktu – WordPress wraz z kupnymi motywami jest dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. W przyszłości – jak okaże się, że pomysł się sprawdza i zarabia na siebie – będzie można w łatwy sposób stworzyć coś szytego na miarę. Nie trzeba będzie od podstaw uczyć się nowego CMS, a jednocześnie wdrożenie nowej wersji z nowym wyglądem będzie kwestią zaprojektowania i wykonania nowej skórki – a nie tworzeniem wszystkiego od podstaw.

Dodatkowym momentem, kiedy warto zastanowić się nad duetem WordPress + gotowy motyw jest sytuacja, kiedy chcemy tworzyć np. landing page sprzedażowe odseparowane od głównego serwisu. Nie ma problemu, żeby postawić WordPress na subdomenie w Twoim głównym serwisie i tam tworzyć materiały marketingowe – bez potrzeby angażowania programistów.

Pamiętaj – WordPress sam w sobie jest „lubiany” przez wyszukiwarki i dość łatwo go pozycjonować. Dodatkowo umożliwia bezproblemowe podpięcie wszelkich narzędzi marketingowych – każda firma sprzedająca usługi typu analityka danych, wysyłkę newsletterów czy zbieranie leadów, ma swoją wtyczkę do WordPress (względnie instrukcję implementacji ich rozwiązania)

Czy jest motyw jaki moglibyśmy polecić?

Tak. Zazwyczaj, jeśli Klient prosi o postawienie serwisu na jakimś gotowcu proponujemy użycie Divi. Jest to najbardziej przyjazny dla właściciela i najbardziej elastyczny motyw z jakim się spotkaliśmy. Nie wymaga doinstalowywania niczego dodatkowego – samemu się decyduje co potrzebujemy. Dodatkowo posiada wbudowane narzędzia do SEO, co też ułatwia życie. Za jego pomocą można stworzyć zarówno serwis w 100% oparty o własny pomysł i projekt, jak i skorzystać z darmowych oraz płatnych szablonów, które umożliwiają zrobienie szybko dokładnie tego, co potrzeba.

Edytowano 18.07.2019

Po namiasaniu powyższego artykułu skontaktował się z nami przedstawiciel TemplateMonster z propozycją przetestowania ich produktów. Przystaliśmy na to i efekty testów zostały opublikowane na prywatnym blogu redaktora naczelnego, do których lektury zapraszamy. Natomiast od razu możemy dodatkowo poza DIVI polecić również produkty TemplateMonster – w przeciwieństwie do większości motywów dostępnych na rynku – zapewniają doskonałą elastyczność i możliwości edycji.

Paweł Szynkiewicz

Paweł Szynkiewicz

Projektant UX/UI

Mam ponad 20 lat doświadczenia jako projektant UX/UI. W ciągu dnia jestem Ekspertem d/s UX w Centralnym Ośrodku Informatyki oraz kierownikiem jednego z zespołów projektowania. Po godzinach zajmuję się własnymi projektami pobocznymi, które z czasem będę tu prezentował i omawiał.
Przydał Ci się powyższy wpis? Postaw mi kawę - będzie mi bardzo miło 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  1. Janusz Kamiński

    Dobre darmowe motywy także mogą być świetnym rozwiązaniem. 🙂

    Odpowiedz
    • Paweł Szynkiewicz

      Oczywiście, że mogą 🙂 tylko osobie nie mającej technicznej wiedzy trudno określić, który jest dobry… Zresztą płatnych również tu dotyczy…

      Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Motywy z TemplateMonster – Paweł Szynkiewicz - […] już wspominałem w artykule dla StartupTools – nie jestem przeciwnikiem gotowych motywów. Wręcz przeciwnie – […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This