Zmiany, zmiany

utworzone przez 2 lis 2023Organizacyjne0 komentarzy

Dawno mnie nie było… w sumie zbyt dawno. Ale w moim życiu w ostatnim czasie działo się naprawdę dużo i nastąpiły diametralne zmiany. Przede wszystkim – zrezygnowałem z prowadzanie działalności gospodarczej na rzecz etatu… tak, tak – zrobiłem ten krok, który jest zazwyczaj odwrotny dla ludzi z dłuższym stażem.

Co było tego przyczyną? No cóż – po kilku latach pracowania na własny etat okazało się, że to jednak nie jest dla mnie. Niestety – pracując wyłącznie na własny rachunek tak naprawdę nie masz czasu na nic innego. Całymi dniami skupiasz się na zadowoleniu Klientów, co kończy się tym, że nie ma czasu na rozwijanie własnych projektów. Poza tym konieczność znajdowania nowych zleceń, żeby zachować płynność finansową powoduje ciągły stres.

I tak 15 września minął rok odkąd pracuję w Centralnym Ośrodku Informatyki jako Starszy Projektant UX oraz jednocześnie kierownik jednego z zespołów projektowania:) Co mi to dało? Poza aspektem finansowym i możliwością rozwoju w całkowicie innej branży – przede wszystkim spokój i wolne wieczory. Dało mi to przestrzeń na rozwój własnych projektów (już niedługo będę się chwalił) oraz spokój psychiczny 🙂 Teraz nie muszę już żyć od zlecenia do zlecenia. I mimo, że wcześniej miałem sporo stałych Klientów – zawsze była jakaś niepewność, czy na pewno będzie można zamknąć miesiąc z zyskiem.

A co z dodatkowymi zleceniami?

Nie – nie porzuciłem pracy po godzinach. Czasami biorę zlecenia na ciekawe projekty, czy konsultacji. Ale świadomość, że nie zależy od tego moje przeżycie przez kolejny miesiąc jest naprawdę oczyszczająca. Myślę, że również pozytywnie wpływa to na jakość mojej pracy. Bez stresów dnia codziennego – można bardziej skoncentrować się na tym co ważne.

A rozliczenia?

Jak mówiłem – zamknąłem działalność gospodarczą. Co za tym idzie straciłem możliwość wystawiania faktur. A nie każdy Klient chce się bawić w umowy o dzieło czy zlecenie. Rozwiązaniem dla mnie zostało Useme. Świetna usługa, dzięki której mogę korzystać z ich usług jako pośrednika. Oni wystawiają fakturę, zajmują się formalnościami, umowami, przekazaniem praw autorskich. A ja dostaję wynagrodzenie bezpośrednio na konto. I raz w roku PIT, ponieważ z nimi mam po prostu umowy o dzieło. Szczerze polecam. Jakbym wcześniej odkrył tą usługę – myślę, że zrezygnowałbym z prowadzenia firmy już dawno temu.

Co dalej?

Tak jak wspominałem wcześniej – pracuję nad własnymi usługami. Zacząłem prowadzić portal skierowany do polskiego odbiorcy, oraz przygotowuję usługę globalną… Oczywiście były to projekty, które rozpocząłem parę lat temu, ale… nigdy nie miałem czasu ich rozwijać. To samo tyczy się tego bloga. Nie mając czasu oraz tak naprawdę pomysłu na jego formułę – nie mogłem się zmobilizować do wrzucania wpisów. Teraz już wymyśliłem o czym będzie. Przede wszystkim – będzie to blog dla projektantów UX/UI. Chcę się skoncentrować na mówieniu o dobrych praktykach w projektowaniu, obsłudze Axure (o Figmie pisze każdy, o Axure w polskiej sieci wiele miejsca nie znajdziesz), Dodatkowo chcę pokazać, że będąc projektantem możesz poszerzyć swoje usługi o wdrażanie swoich projektów w oparciu o WordPress i Divi. W większości przypadków będzie to bardzo przydatne dla waszych Klientów.

Trzecim filarem będzie sekcja „po godzinach”. Tam będę pisał o rzeczach jakie mnie interesują oraz o rozwoju swoich projektów. 

Mam nadzieję, że taka formuła przypadnie wam do gustu 🙂

Stay tuned 😉

Paweł Szynkiewicz

Paweł Szynkiewicz

Projektant UX/UI

Mam ponad 20 lat doświadczenia jako projektant UX/UI. W ciągu dnia jestem Ekspertem d/s UX w Centralnym Ośrodku Informatyki oraz kierownikiem jednego z zespołów projektowania. Po godzinach zajmuję się własnymi projektami pobocznymi, które z czasem będę tu prezentował i omawiał.
Przydał Ci się powyższy wpis? Postaw mi kawę - będzie mi bardzo miło 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować:

Share This